Monday, September 28, 2020

RCME - BOARD & CHAIRS 2020-21

BOARD:2020-21
President:Rtn. Murugavel Selvan
Immediate Past President:Rtn. T.R. Gopalakrishnan
President Elect:Rtn. M. Srinivasa Rao
Vice President:Rtn. T.V. Rama Kumar
Secretary:Rtn. S. Ramakrishnan
Treasurer:Rtn. G. Sujatha
Assistant Secretary:Rtn. A. Shantha Kumar
Club Trainer:PP Rtn. Gurmukh L. Kinger
Sergeant-at-Arms:PP Rtn. M. Srinivasan
AVENUE DIRECTORS:
Club Administration:Rtn. Balaji Sreenivasan
Vocational Service:Rtn. Nagalakshmi N.Vijaykumar
Community Service ~ Development:Rtn. P. Ramaswamy
Community Service ~ Health:Rtn. Dr. Sandhya Arunkumar
International Service:Rtn. P. Muthu
Youth Service:Rtn. Prabhuram Venkataramani
The Rotary Foundation:PP Rtn. Dr. M.S. Ravi Varma
Membership Development:Rtn. Radhika Sathayanarayana
Public Image:Rtn. M. Nachiappan
OTHER CHAIRS:
Under Club Administration:
Attendance:PP Rtn. B.S. Purshotham
Best Foot Forward:PP Rtn. M. Srinivasan
Club Archives, Webmaster & Club Directory:Rtn. U. Balashanmugham
Fellowship:Rtn. Punit Sampat
Fellowship Tour:Rtn. V.R. Sahit Kumar
Fireside:Rtn. K. Sreedhara Reddi
Fund Raising:PP Rtn. K. Surendra Kumar
Hospitality:Rtn. Revathi Sanjeevkumar
Inspiration Speaker Series:PP Rtn. J. Balaraman
Installation Chair:PP Rtn. Gurmukh L. Kinger
Paul Harris Cricket Carnival:Rtn. T.V. Rama Kumar
Programs Committee:Rtn. Divya Siddarth
RCME Film Club:PP Rtn. Dr. M.S. Ravi Varma
RCME Literary Club:Rtn. Sujitha Arvind
Zoom Entertainment:Rtn. Gaurav Sri Krishna
Under Vocational Service:
Winners Bakery:PP Rtn. P.E. Ramakrishnan
Bheemanapet Community College:Ann. Renuka Mohan Rao
Vocational Excellence Centre:Rtn. V. Saravanan
Women Entrepreneur Award:Ann. Samyuktha Bhaskar
Under Community Service (Development):
Idhayaganam:Rtn. N. Rammoorthy
Wings to Fly:Rtn. M. Bhageerathi
Project Puthri:Rtn. N. Papa Rao
Dronacharya Award:Rtn. Sumeet H Sanghavi
Dr. M S Swaminathan Award:Rtn. Suresh Krishnamurthy
Under Community Service (Health):
Polio Plus:Rtn. Krishna Prasad
Terry Fox Run:Rtn. Jayanthi Govindan & Rtn. Govindarajan Krishnan
Penn Nalam Camps:Rtn. G.P.N. Gupta
Dr. K V Thiruvengadam Award:Rtn. Dr. Vasudha Rajasekar
Under Membership Development:
Mentor:Rtn. P.E. Ramakrishnan
New Member Orientation:Rtn. K. Ananth
Under Youth Services:
Paul Harris Football Tournament:Rtn. S. Sadasivan
RYLA:Rtn. Lathika Sandeep
Young Achiever Award:Rtn. Vinod Kumar Subbaih
Annettes Club President:Annette Srisha Shantakumar
Annettes Club Secretary:Annette Sanjoosree Balaji
Annettes Club Treasurer:Annette Teja Purushothaman
Interact Clubs:
Little Flower Matriculation Higher Secondary School:Rtn. Vummidi Udaykumar
P.S. Matriculation Higher Secondary School:Rtn. K. Sreedhara Reddi
Dr. Nalli Kuppuswamy Vivekananda Vidyalaya:Rtn. S. Venkatesh
National Public School:Rtn. M. Jagadish Babu
Don Bosco:Rtn. Punit Sampat
Rotaract Clubs:
Stella Maris:Rtn. Reshma Budhia
IIT Madras:Rtn. Govindarajan Krishnan
The Sankara Nethralaya Academy.:Rtn. Govindarajan Krishnan
Under The Rotary Foundation:
Global Grant:Rtn. Babu Krishnamurthy