Saturday, September 23, 2017

RCME - BOARD & CHAIRMEN 2017-18

BOARD:
President:Rtn. B.S. Pursthotham
Immediate Past President:Rtn. K. Ananth
President Elect:Rtn. R.M. Narayanan
Vice President:Rtn. T.R. Gopalakrishnan
Secretary:Rtn. Paparao Nalluru
Treasurer Admin:Rtn. Revathy Sanjeevkumar
Assistant Secretary:Rtn. P.E. Ramakrishnan
Club Trainer:Rtn. S. Shivaram
Sergeant-at-Arms:Rtn. NS Udayakumar
AVENUE DIRECTORS:
Club Administration:Rtn. U. BalashanmughamRtn. J. Balaraman,
Rtn. V.A. Ramash (VAR)
Vocational Service:Rtn. S. Parameswar
Community Service - Devlpt.:Rtn. Magesh Pattabhiraman
Community Service - Health:Rtn. Dr. Vasudha Rajasekar
International Service:Rtn. S. VishwanathanRtn. Ajay Kumar Sigh
Youth Service (New Generation):Rtn. G. Sujatha
Rotary Foundation:Rtn. M. Srinivasa Rao
Membership Development:Rtn. Babu KrishnamoorthyRtn. R. Kumar Asirvatham,
Rtn. Archana V. Iyengar,
Rtn. N. Badrinarayanan
Public Relations:Rtn. Balaji SreenivasanRtn. M. Nachiappan,
Rtn. A. Shantha Kumar
OTHER CLUB POSITIONS:
Trust Treasurer:Rtn. N.K. Rajendiran
ACTIVITIES:CHAIRMANCO-CHAIRMANCOMMITTEE
Intra Club Communication:Rtn. Radhika SathyanarayanaRtn. Sahit KumarRtn. Shantha Kumar,
Rtn. Shyam Murali,
Programmes:Rtn. R. Venkatakrishnan
Power Speaker Series:Rtn. J. Balaraman
Fund Raising:Rtn. Ravi VenkataramaniRtn. Sudarsan Ranganathan
Attendance:Rtn. Meenakshi Sundaram Rm.Rtn. T. Muthukumaran
Fireside Hosted & Potluck:Rtn. Prabhuram VenkataramaniRtn. S. RamakrishnanRtn. Rajesh Bathija
Intl. Fellowship Tour - Bali:Rtn. Sreedhara ReddiRtn. Radhika Sathyanarayana
Hospitality (Venue):Rtn. Divya SiddharthRtn. C.S. RaghuramRtn. Srinivasa Rao,
Rtn. Sowmiya Skandan,
Ann. Sridevi Shanthakumar
Webmasters:Rtn. Yogesh NaharRtn. U. Balashanmugham
Global Grant:Rtn. Dr. Vasudha RajasekarRtn. Divya Siddharth
Rtn. V.A. Ramash (VAR)
Rtn. P.E. Ramakrishnan
Special Projects:Rtn. Mansoor Ahamed
Winners:Rtn. P.E. RamakrishnanRtn. Shivaram S
Polio Plus:Rtn. Krishna Prasad
Wings to Fly:Rtn. Prabhuram VenkataramaniRtn. Magesh PattabiramRtn. Ramash (VAR),
Rtn. P.E. Ramakrishnan
Terry Fox Run:Rtn. Jayanthi GovindanRtn. Badri Narayanan
Health Camps:Rtn. Jagadish BabuRtn. Anitha Thiruvengadam
Vision Camps:Rtn. Jagadish BabuRtn. Anitha Thiruvengadam
Hepatitis B Vaccinations:Rtn. C.S. Raghuram
Penn Nalam Mobile Screening Camps:Rtn. GPN Gupta
Emergency Life Support & First Aid Training Programmes:Rtn. Rajesh Sundrani
Paul Harris Cricket Carnival (PHCC):Rtn. T.R. GopalakrishnanRtn. Murugavel Selvan
Youth Service - Team Mentor:Rtn. T. Muthu Kumaran
Interact Club of Little Flower:Rtn. Yogesh Nahar
Interact Club of Nalli Kuppaswamy Vivekananda Vidhyalaya:Rtn. Bharath Jain
Interact Club of National Public School:Rtn. Srinivasan Venkatraman
Interact Club of PS Matriculation:Rtn. Sreedhara Reddi
Rotaract Club of IIT:Rtn. Nachiappan
Rotaract Club of Stella Maris:Rtn. Sandhya Arunkumar
Rotaract Club of TS Narayanaswami Arts & Science College:Rtn. Nirmal Kumar
Rotaract Club of YMCA Physical Education:Rtn. Mansoor Ahamed
Paul Harris Football Carnival (PHFT):Rtn. Mansoor AhamedAnnette Sidharth Govindan
Rotary Youth Leadership Award (RYLA):Rtn.Balaji Sreenivasan
English for Change:Rtn. Janaka Pushpanathan
Eastern Bridge Newsletter:Rtn. P.E. RamakrishnanRtn. Babu Krishnamoorthy,
Rtn. Radhika Sathyanarayana,
Rtn. Samyuktha Baskar,
Rtn. Shyam Murali,
Ann. Gayathri Ananthakrishnan,
Annette Seidha,
Annette Vignesh
Awards - Team Mentor:Rtn. M. Srinivasan
AWARDS:
Dr. MSS Award:Rtn. S. Ramakrishnan
Dhronacharya Award:Rtn. Bharat B Jain
Dr. KVT Award:Rtn. Dr. S. Anathakrishnan S.
RRUSH:Rtn. Mansoor Ahmed
Vocational Excellence Award:Rtn. V.R. Sahit Kumar
Woman Entrepreneur Award:Rtn. Dr. Sandhya Arunkumar
Young Achiever Award: